Psychologowie oraz socjologowie z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, jak młode pokolenie postrzega dorosłość i jakie bariery muszą przezwyciężać. Obok tradycyjnych ról społecznych wyłaniają się nowe kryteria, które zdaniem młodzieży lepiej przystają do ich realiów. Zachęcam do zapoznania się z zaskakującymi wnioskami.

https://www.swps.pl/nauka-i-badania/blog-naukowy/15421-mlodziez-dzisiaj-dorasta-inaczej

Katarzyna Bienias - psycholog (14.10.2018)

Zbliżające się wakacje to czas w którym dziecko może mieć więcej okazji do podejmowania eksperymentów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych lub alkoholu. "Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Tymczasem według badań 34% nastolatków uważa, że to właśnie rodzice mają największy wpływ na ich decyzje związane z alkoholem".  Zachęcam do zapoznania się z przewodnikiem i materiałami dostępnymi na stronie "Trzymaj pion".

http://trzymajpion.pl/

 Agnieszka Gurzyńska-Ellwart - psycholog, doradca zawodowy (11.06.2018)

Rodzicu,  jesteś pierwszym doradcą swojego dziecka w jego codziennych sprawach, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu. 

Badania wskazują, że:

  • największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły czy zawodu, mają rodzice oraz tradycje rodzinne,
  • ogromny wpływ ma również grupa rówieśnicza, znajomi i koledzy
  • nie mniej ważna jest wiedza czerpana z Internetu,
  • dużą rolę odgrywa sieć szkół w danym regionie i  moda na dany zawód, a także perspektywa dobrych zarobków na danym stanowisku.

Polecam zapoznanie się z broszurą dostępną w formacie pdf do pobrania na stronie:

http://doradztwo.ore.edu.pl/pomagam-mojemu-dziecku-wybrac-zawod-szkole-ponadgimnazjalna-broszura-dla-rodzicow/

Warto również skorzystać z przydatnych wyszukiwarek:

https://waszaedukacja.pl/

https://mapakarier.org/#/?_k=hr2ro0

Agnieszka Gurzyńska-Ellwart, psycholog, doradca zawodowy (12.03.2018)

 

Zachęcamy do zapoznania się z kampanią promującą dbałość o zdrowie psychiczne. W ramach programu dostępne są bezpłatne konsultacje ze specjalistami dla młodzieży i rodziców.

http://fwr-przystan.org/zdrowie-zaczyna-sie-w-glowie/

 

Agnieszka Gurzyńska-Ellwart, - psycholog , Urszula Rodzik - pedagog (14.11.2017)

Ankiety, które pod koniec września zrealizowała Poradnia Osiek w Sopockim Autonomicznym Gimnazjum wskazały nam, że wielu uczniów dość często odczuwa obniżenie nastroju i poczucie beznadziei. Być może to efekt dużej ilości obowiązków, napięcia, stresu albo huśtawki hormonalnej charakterystycznej dla okresu dojrzewania. Ważne jednak żeby nie przegapić momentu w którym zaczyna się poważny problem.

"Depresja to choroba, która dotyka także dzieci i młodzież. W ciągu ostatniej dekady liczba nastoletnich pacjentów oddziałów psychiatrycznych znacznie wzrosła. Nastolatek w fazie rozwojowej, jaką jest okres dojrzewania, zmaga się z różnymi trudnymi emocjami, często niezrozumiałymi dla rodziców i najbliższych."

Zachęcam do zapoznania się z artykułem, a w razie obaw czy wątpliwości do nawiązania kontaktu ze specjalistą.

http://miastodzieci.pl/czytelnia/lenistwo-czy-depresja-zmiany-nastroju-nastolatka/

Agnieszka Gurzyńska-Ellwart, psycholog (04.10.2017)

"Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich". Warto przeczytać kilka ważnych zasad bezpieczeństwa żeby po powrocie z wakacji mieć tylko dobre wspomnienia.

http://www.bezpieczny-uczen.pl/index.php?p=bezpiecznie_w_wakacje

Agnieszka Gurzyńska - Ellwart, psycholog (13.06.2017)